Przegląd klimakonwektora - 12 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę
Grażyna Kopestyńska - 15 Października, 2023 - 7 minut czytania
Oczywistym celem pracy w firmie FM jest zapewnienie pełnej satysfakcji klientom, czyli najemcom, poprzez zgodne z ich oczekiwaniami świadczenie usług.
Kluczowym aspektem tego zadania jest utrzymanie efektywności działania instalacji, zwłaszcza klimakonwektorów, które pełnią istotną rolę w zapewnianiu komfortu termicznego w pomieszczeniach biurowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Na co należy zwracać uwagę przy przeglądach klimakonwektorów?
- Jak skutecznie poradzić sobie z występującymi usterkami?
W trakcie naszej pracy, na przestrzeni wielu lat, spotkaliśmy się z wieloma przyczynami złego działania instalacji ciepła lub chłodu, bezpośrednio związanymi z klimakonwektorami.
Przeanalizujmy kilka z nich:
1. Niesprawny zawór kulowy, regulacyjny lub trójdrogowy przy urządzeniu
Może to być oczywiście wyciek z takiego zaworu. Zdarzyło nam się, że nawet nowo zakupiony element jest wadliwy i ma mikropęknięcia, których nie widać „gołym okiem” lub co gorsza po zamontowaniu pracuje już jakiś czas i wtedy następuje wyciek.
W pewnych przypadkach może wystąpić sytuacja, w której zawór, jest już stary i przecieka lub jest bardzo zanieczyszczony w środku, co skutkuje zablokowaniem swobodnego przepływu czynnika.
Co zrobić?
W obydwu sytuacjach jedynym koniecznym krokiem jest dokonanie wymiany tego zaworu.
2. Zanieczyszczony filtr skośny na wodzie lodowej lub cieple technologicznym
Czyszczenie tych urządzeń powinno być przeprowadzane raz w roku, wówczas zapobiegamy osadzaniu się zanieczyszczeń na pozostałych zaworach i na wężownicy klimakonwektora. Proces jest prosty i szybki, gdy urządzenie jest nowe. Niemniej jednak, w przypadku, gdy minęło kilka lat od ostatniego czyszczenia, mogą pojawić się pewne trudności.
Bywa, że filtra nie da się łatwo wykręcić lub nie można zakręcić zaworów odcinających, co jest niezbędne do wyjęcia sitka i jego wyczyszczenia.
Co zrobić?
Jeśli nie da się wyczyścić filtra i blokuje ono przepływ czynnika, należy po prostu go wymienić. Zwykle bywało tak, że wymienialiśmy cały komplet zaworów razem z filtrem skośnym, co spowodowało odblokowanie przepływu czynnika i klimakonwektor zaczynał chłodzić lub grzać.
Wyczyściłeś filtr, a klimakonwektor nadal nie działa?
Skontaktuj się z nami, a pomożemy ustalić przyczynę.
3. Przeciekający wężyk przy klimakonwektorze lub brak na niego gwarancji
Montując takie wężyki zawsze zwracamy uwagę na to, żeby miały długą gwarancję i oczywiście były wykonane z dobrego materiału. My stosujemy wężyki równoprzelotowe w oplocie metalowym z gwarancją na 10 lat.
Co zrobić?
Sprawdzić szczelność wężyków oraz dodatkowo termin ich gwarancji. Na każdym wężyku jest naklejka, na której jest to wydrukowane. Jeśli właściciel nie jest powiadomiony o tym, że gwarancja się skończyła i nie decyduje się na wymianę tych wężyków, w razie zalania może mieć problemy z wypłatą odszkodowania.
Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest przyłączenie instalacji ciepła i chłodu do klimakonwektora „na sztywno” za pomocą rury, a nie wężyka, wówczas nie ma problemów z wymianą wężyków po 10 latach, gdy już upłynie gwarancja.
4. Przeciek z tacki skroplin przy klimakonwektorze
Zdarzyły nam się przypadki, że takiej tacki w ogóle nie było, a instalacja przy samym klimakonwektorze nie była zaizolowana, wówczas w lecie, przy wysokich temperaturach i pracy urządzenia w funkcji chłodzenia, dochodziło do kondensacji i woda ciekła z tych rur.
Co zrobić?
Aby temu zapobiec, należy zamontować tackę skroplin.
Niemniej jednak, w przypadku starszych modeli klimakonwektorów, oryginalne tace skroplin mogły być niedostępne, w takich sytuacjach konieczne było poszukiwanie odpowiednich zamienników lub wykonanie tacki własnoręcznie.
Jeśli mieliśmy z tym duży problem, to skutecznym rozwiązaniem była izolacja rur, które wcześniej nie były właściwie zabezpieczone.
Bywało tak, że sama taca nie jest zamontowana ze spadkiem w odpowiednia stronę lub cała instalacja skroplin od klimakonwektorów ma spadek skierowany w kierunku tacy, wówczas skropliny wylewają się z tacy.
Co zrobić?
Poprawić spadek całej instalacji skroplin. Czasami musieliśmy poprawiać kilkanaście metrów rur.
5. Popsuta pompka skroplin przy klimakonwektorze
Niektóre klimakonwektory są tak usytuowane, że nie można odprowadzić skroplin ze spadkiem, bo tacka znajduje się wyżej niż rura odprowadzająca skropliny, wówczas stosuje się pompki skroplin. Takie pompki często przestają działać.
Co zrobić?
Po pierwsze przeczyścić taką pompkę, bo bywa tak zanieczyszczona, że nie chce działać lub po prostu wylewają się z niej skropliny. Jeśli to nie pomoże, to niestety należy je wymienić.
6. Niedrożna lub cieknąca wężownica klimakonwektora
Przy starszych urządzeniach trafialiśmy na takie, które miały wyciek z wężownicy lub wężownica była niedrożna.
A jak to sprawdzaliśmy? Wymienione były wszystkie zawory i wężyki, udrożniona była cała instalacja doprowadzająca i odprowadzająca czynnik do urządzenia, a temperatura na rurze powrotnej (ciepła lub chłodu) była nieprawidłowa. Wówczas od razu można było stwierdzić, że problem leży po stronie samego urządzenia.
Co zrobić?
Wymienić wężownicę w klimakonwektorze. Starsze typy urządzeń, do których już nie ma części zamiennych należy wtedy po prostu wymienić.
7. Klimakonwektor zamiast chłodzić-grzeje, a zamiast grzać-chłodzi
Co zrobić?
W takiej sytuacji trzeba sprawdzić poprawność podłączenia wężyków, bo zdarzało się, że były one zamienione, tzn. wężyki z instalacji chłodu podłączone były w klimakonwektorze tam, gdzie powinno być podłączone grzanie i odwrotnie. Należy wtedy zamienić wężyki i urządzenie działało poprawnie.
Włączasz grzanie, a klimakonwektor chłodzi?
Skontaktuj się z nami, a pomożemy ustalić przyczynę.
8. Niesprawny siłownik przy zaworze trójdrogowym lub dwudrogowym zamontowany przy klimakonwektorze
Trafialiśmy na przypadki, w których siłownik przy zaworze nie działał, nie zamykał lub nie otwierał zaworu.
Co zrobić?
Zdjąć siłownik z zaworu i sprawdzić czy trzpień zaworu można ręcznie przesunąć. Jeśli się nie przesuwał, to spróbować rozruszać ten trzpień ręcznie. Jak się uda to zrobić, wówczas nałożyć siłownik i sprawdzić, czy działa. Często się udawało to zrobić i po rozruszaniu trzpienia wszystko zaczynało prawidłowo funkcjonować.
Jeśli działania się nie powiodły, to należy wymienić zawór przy klimakonwektorze, my zawsze robiliśmy to razem z siłownikiem.
9. Klimakonwektor działa, ale bardzo hałasuje
Co zrobić?
Wymienić silnik w tym klimakonwektorze. Oczywiście w starszych typach urządzeń, jeśli nie ma do nich części zamiennych, należy wymienić cały klimakonwektor.
10. Klimakonwektor nie działa w ogóle
Co zrobić?
Poprosić elektryków o sprawdzenie, czy nie wyrzuciło bezpiecznika lub nie ma jakiegoś problemu z podłączeniem elektrycznym albo z automatyką. Jeśli wszystko jest sprawne, to prawdopodobnie cały klimakonwektor jest do wymiany.
11. Wyciek z anemostatów nawiewnych prowadzących uzdatnione powietrze od klimakonwektora
Często zdarza się, że w lecie, przy wysokich temperaturach powietrza, skrapla się woda i wylatuje z anemostatu.
Co zrobić?
Sprawdzić, czy puszka przy anemostacie jest odpowiednio zaizolowana, najlepiej w środku, jeśli nie to trzeba ją zaizolować.
12. Wyciek z rurociągów chłodniczych (wody lodowej)
Zwykle dzieje się tak, gdy rurociągi te nie są prawidłowo zaizolowane.
Co zrobić?
Sprawdzić, czy izolacja ściśle przylega do rury oraz czy nie ma jakiś dziur lub ubytków w tej izolacji. Jeśli tak jest - poprawić izolację.
Rurociągi chłodnicze muszą być bardzo dokładnie i szczelnie zaizolowane, w przeciwnym razie rury się roszą, następuje wyciek, a rury stalowe rdzewieją z zewnątrz, bo leżą ciągle w wodzie.
Wnioski:
To jest większość rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas przeglądów klimakonwektorów i instalacji z nimi bezpośrednio związanych. Mam nadzieję, że dzięki sposobom na to, co zrobić, aby skutecznie poradzić sobie z występującymi usterkami, zareagujesz szybko i instalacja będzie mogła dalej sprawnie działać, co przełoży się na zadowolenie najemców. Wiele z tych elementów możesz wychwycić już w regularnych przeglądach i przygotować się z wyprzedzeniem do dalszych działań, nie czekając aż wystąpią rzeczywiste problemy.
KLIMAKONWEKTOR NIE DZIAŁA POPRAWNIE?
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny.
Podczas rozmowy telefonicznej zadamy Ci kilka pytań, które pomogą nam określić Twoje potrzeby.
Otrzymasz wycenę i poznasz orientacyjny termin wykonania usług.